V hodinách vlastivědy jsme začali letos využívat velmi hezky zpracované pracovní učebnice. Děti na nich nejvíce oceňují, že doplňují získané informace do textu a spolu s ilustracemi tak mají ucelený přehled o jednotlivých obdobích našich dějin. Čas, který bychom strávili psaním zápisu do sešitu, můžeme využít v hlubšímu porozumění historie, práci ve skupinách apod.
Učivo o Keltech nás velmi zaujalo. I proto, že v našem okolí se nachází významné keltské naleziště. Pracovali jsme s mapkou keltských nalezišť v ČR, a právě zde jsme nalezli nesrovnalost. V mapce byl uveden název České Lhotovice místo správného České Lhotice (u Nasavrk) a ještě byla obec zaznamenána v nesprávném kraji. Nejprve jsme tuto nesrovnalost důkladně překontrolovali a když jsme si byli jisti, napsali jsme autorce mail. Tímto jsme se propojili s předmětem český jazyk a sloh a využili své znalosti s psaním dopisu.
Netrpělivě jsme čekali na odpověď. Ta však dlouho nepřicházela a my jsme diskutovali nad důvody. Zhruba po třech týdnech jsme se zaradovali, protože nám autorka odepsala s tím, že při zpracování využila zdroj, kde byla bohužel obec také uvedena nesprávně, a že nám velice děkuje za upozornění a chybu redakce hned opravila.
Díky našim čtvrťákům bude v nově tištěných publikacích vše napraveno a my jsme se naučili, že má smysl se ozvat, pokud jsme si jistí svou pravdou.
Mgr. Václava Vojtěchová a čtvrťáci